INFINITI Q60 3.7L V6 VVEL 7AT AWD (334 HP)
2014–2016
329
bhp
Power
5.8
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
22
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3696cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 329bhp |
| Power | 245kW |
| Torque | 366Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
Performance
| 0–100 km/h | 5.8s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22mpg |
| Combined | 10.7L/100km |
| Urban | 13.1L/100km |
| Extra-Urban | 9.4L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4651mm |
| Width | 1824mm |
| Height | 1392mm |
| Wheelbase | 2850mm |
| Kerb Weight | 1739kg |
| Boot Capacity | 210L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/45 R19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Disc |