INFINITI Q70 2.2d 7AT RWD (168 HP)
2013–2018
166
bhp
Power
8.9
s
0–100 km/h
137
mph
Top Speed
49
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2143cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 166bhp |
| Power | 123.6kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.9s |
| Top Speed | 220km/h |
| Top Speed | 137mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 49mpg |
| Combined | 4.8L/100km |
| Urban | 5.7L/100km |
| Extra-Urban | 4.2L/100km |
| Fuel Tank | 73L |
Dimensions & Weight
| Length | 4981mm |
| Width | 1844mm |
| Height | 1494mm |
| Wheelbase | 2901mm |
| Kerb Weight | 1904kg |
| Boot Capacity | 450L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/50 R 18 W |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Disc |