INFINITI Q70 3.0d V6 7AT RWD (235 HP)
2013–2018
330
bhp
Power
6.7
s
0–100 km/h
154
mph
Top Speed
31.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2993cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 330bhp |
| Power | 246.4kW |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.7s |
| Top Speed | 248km/h |
| Top Speed | 154mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 31.4mpg |
| Combined | 7.5L/100km |
| Urban | 10.3L/100km |
| Extra-Urban | 5.9L/100km |
| Fuel Tank | 73L |
Dimensions & Weight
| Length | 4945mm |
| Width | 1844mm |
| Height | 1501mm |
| Wheelbase | 2901mm |
| Kerb Weight | 1845kg |
| Boot Capacity | 422L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/50 R 18 W |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Disc |