INFINITI Q70 3.5L V6 DRH 7AT RWD (365 HP)
2013–2018
359
bhp
Power
29
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3498cc |
| Cylinders | 6 |
| Power | 359bhp |
| Power | 268kW |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29mpg |
| Urban | 8.1L/100km |
| Extra-Urban | 6.9L/100km |
| Fuel Tank | 73L |
Dimensions & Weight
| Length | 4945mm |
| Width | 1844mm |
| Height | 1501mm |
| Wheelbase | 2901mm |
| Kerb Weight | 1874kg |
| Boot Capacity | 422L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/50 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Disc |