INFINITI Q70 3.7L V6 7AT FWD (330 HP)
2018–
325
bhp
Power
21
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3696cc |
| Cylinders | 6 |
| Power | 325bhp |
| Power | 242.7kW |
| Torque | 366Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21mpg |
| Combined | 11.2L/100km |
| Urban | 13.1L/100km |
| Extra-Urban | 9.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4981mm |
| Width | 1844mm |
| Height | 1501mm |
| Wheelbase | 2901mm |
| Kerb Weight | 1758kg |
| Boot Capacity | 422L |