INFINITI Q70 5.6L V8 7AT AWD (420 HP)
2018–
414
bhp
Power
19
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5552cc |
| Cylinders | 8 |
| Power | 414bhp |
| Power | 308.9kW |
| Torque | 565Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19mpg |
| Combined | 12.4L/100km |
| Urban | 14.7L/100km |
| Extra-Urban | 9.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4981mm |
| Width | 1844mm |
| Height | 1514mm |
| Wheelbase | 2901mm |
| Kerb Weight | 1834kg |
| Boot Capacity | 422L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |