INFINITI QX 5.6L V8 2WD (400 HP)
2010–2014
394
bhp
Power
14
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5552cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 394bhp |
| Power | 294kW |
| Torque | 560Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 14mpg |
| Urban | 16.8L/100km |
| Extra-Urban | 11.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5291mm |
| Width | 2029mm |
| Height | 1925mm |
| Wheelbase | 3076mm |
| Kerb Weight | 2538kg |
| Boot Capacity | 470L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 275/50 R22 Or 275/60 R20 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |