INFINITI QX30 2.0L 7AT AWD (208 HP)
2017–
205
bhp
Power
Engine
| Displacement | 1991cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 205bhp |
| Power | 153kW |
| Torque | 350Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
Dimensions & Weight
| Length | 4425mm |
| Width | 1806mm |
| Height | 1496mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Kerb Weight | 1576kg |
| Boot Capacity | 368L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/50R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |