INFINITI QX4 3.3L V6 4AT AWD (170 HP)
1997–2001
168
bhp
Power
11.2
s
0–100 km/h
110
mph
Top Speed
15
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3294cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 168bhp |
| Power | 125kW |
| Torque | 266Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
Performance
| 0–100 km/h | 11.2s |
| Top Speed | 177km/h |
| Top Speed | 110mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 15mpg |
| Combined | 15.7L/100km |
| Urban | 18.1L/100km |
| Extra-Urban | 13.8L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4529mm |
| Width | 1745mm |
| Height | 1704mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Kerb Weight | 1940kg |
| Boot Capacity | 2407L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/70 R16 |
| Front Brakes | Disks |
| Rear Brakes | Drums |