INFINITI QX50 2.0L CVT (268 HP)
2020–
264
bhp
Power
26
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1997cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 264bhp |
| Power | 197.1kW |
| Torque | 280Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26mpg |
| Combined | 9L/100km |
| Urban | 10.2L/100km |
| Extra-Urban | 8.1L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4691mm |
| Width | 1902mm |
| Height | 1676mm |
| Wheelbase | 2799mm |
| Kerb Weight | 1741kg |
| Boot Capacity | 889L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |