INFINITI QX50 2.0L CVT FWD (268 HP)
2018–2020
264
bhp
Power
6.7
s
0–100 km/h
143
mph
Top Speed
27
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1999cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 264bhp |
| Power | 197.1kW |
| Torque | 380Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.7s |
| Top Speed | 230km/h |
| Top Speed | 143mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27mpg |
| Combined | 8.7L/100km |
| Urban | 9.8L/100km |
| Extra-Urban | 7.6L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4691mm |
| Width | 1902mm |
| Height | 1676mm |
| Wheelbase | 2799mm |
| Kerb Weight | 1736kg |
| Boot Capacity | 889L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P235/55Vr19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |