INFINITI QX50 3.7L V6 7AT AWD (334 HP)
2013–2016
329
bhp
Power
6.4
s
0–100 km/h
149
mph
Top Speed
19.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3696cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 329bhp |
| Power | 245kW |
| Torque | 362Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
Performance
| 0–100 km/h | 6.4s |
| Top Speed | 240km/h |
| Top Speed | 149mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19.4mpg |
| Combined | 12.1L/100km |
| Urban | 15.7L/100km |
| Extra-Urban | 10L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4630mm |
| Width | 1803mm |
| Height | 1572mm |
| Wheelbase | 2799mm |
| Kerb Weight | 1808kg |
| Boot Capacity | 527L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |