INFINITI QX50 3.7L V6 7AT RWD (325 HP)
2016–
325
bhp
Power
6.7
s
0–100 km/h
140
mph
Top Speed
17
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3696cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 325bhp |
| Power | 242.4kW |
| Torque | 362Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.7s |
| Top Speed | 225km/h |
| Top Speed | 140mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 17mpg |
| Urban | 13.8L/100km |
| Extra-Urban | 9.8L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4745mm |
| Width | 1803mm |
| Height | 1593mm |
| Wheelbase | 2870mm |
| Kerb Weight | 1749kg |
| Boot Capacity | 527L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |