INFINITI QX56 5.6L V8 5AT RWD (315 HP)
2004–2010
311
bhp
Power
15
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5552cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 311bhp |
| Power | 232kW |
| Torque | 390Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 15mpg |
| Combined | 15.7L/100km |
| Urban | 18.1L/100km |
| Extra-Urban | 12.4L/100km |
| Fuel Tank | 106L |
Dimensions & Weight
| Length | 5255mm |
| Width | 2002mm |
| Height | 1976mm |
| Wheelbase | 3129mm |
| Kerb Weight | 2431kg |
| Boot Capacity | 566L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 265/70 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |