INFINITI QX60 2.0T 9AT FWD (252 HP)
2021–
248
bhp
Power
24.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1997cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 248bhp |
| Power | 185.3kW |
| Torque | 376Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 9 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24.5mpg |
| Combined | 9.6L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 5128mm |
| Width | 2004mm |
| Height | 1768mm |
| Wheelbase | 2901mm |
| Kerb Weight | 2075kg |
| Boot Capacity | 326L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/60 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |