INFINITI QX60 2.5L ECCV AWD (250 HP)
2016–2021
247
bhp
Power
26
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2488cc |
| Cylinders | 4 |
| Power | 247bhp |
| Power | 183.9kW |
| Torque | 336Nm |
Transmission
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26mpg |
| Combined | 9L/100km |
| Urban | 9.4L/100km |
| Extra-Urban | 8.4L/100km |
| Fuel Tank | 76L |
Dimensions & Weight
| Length | 4989mm |
| Width | 1961mm |
| Height | 1742mm |
| Wheelbase | 2901mm |
| Kerb Weight | 2131kg |
| Boot Capacity | 447L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/65R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |