INFINITI QX60 2.5L L4 CVT FWD (230 HP)
2013–2016
227
bhp
Power
24
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2488cc |
| Cylinders | 4 |
| Power | 227bhp |
| Power | 169.2kW |
| Torque | 329Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24mpg |
| Combined | 9.8L/100km |
| Urban | 13.1L/100km |
| Extra-Urban | 8.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4989mm |
| Width | 1961mm |
| Height | 1742mm |
| Wheelbase | 2901mm |
| Kerb Weight | 2034kg |
| Boot Capacity | 447L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/65 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |