INFINITI QX60 3.5L V6 9AT iAWD (295 HP)
2021–
291
bhp
Power
Engine
| Displacement | 3498cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 291bhp |
| Power | 217kW |
| Torque | 366Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 9 |
Dimensions & Weight
| Length | 5034mm |
| Width | 2184mm |
| Height | 1770mm |
| Wheelbase | 2901mm |
| Boot Capacity | 411L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |