INFINITI QX60 3.5L V6 CVT AWD (265 HP)
2016–2021
261
bhp
Power
8.5
s
0–100 km/h
120
mph
Top Speed
22
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3498cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 261bhp |
| Power | 194.9kW |
| Torque | 336Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.5s |
| Top Speed | 193km/h |
| Top Speed | 120mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22mpg |
| Combined | 10.7L/100km |
| Urban | 12.4L/100km |
| Extra-Urban | 9L/100km |
| Fuel Tank | 76L |
Dimensions & Weight
| Length | 4989mm |
| Width | 1961mm |
| Height | 1742mm |
| Wheelbase | 2901mm |
| Kerb Weight | 2048kg |
| Boot Capacity | 447L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/65R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |