INFINITI QX70 3.7L V6 7AT AWD (325 HP)
2017–
321
bhp
Power
18
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3696cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 321bhp |
| Power | 239kW |
| Torque | 362Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 18mpg |
| Combined | 13.1L/100km |
| Urban | 14.7L/100km |
| Extra-Urban | 10.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4859mm |
| Width | 1928mm |
| Height | 1651mm |
| Wheelbase | 2885mm |
| Kerb Weight | 1960kg |
| Boot Capacity | 702L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |