INFINITI QX70 5.0L V8 7AT AWD (395 HP)
2013–2017
390
bhp
Power
14
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5026cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 390bhp |
| Power | 291kW |
| Torque | 500Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 14mpg |
| Urban | 16.8L/100km |
| Extra-Urban | 11.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4859mm |
| Width | 1928mm |
| Height | 1679mm |
| Wheelbase | 2885mm |
| Kerb Weight | 2069kg |
| Boot Capacity | 702L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 265/60 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Disc |