INFINITI QX80 5.6L V8 7AT AWD (400 HP)
2018–2021
400
bhp
Power
15
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5552cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 400bhp |
| Power | 298.3kW |
| Torque | 560Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 15mpg |
| Combined | 15.7L/100km |
| Urban | 18.1L/100km |
| Extra-Urban | 12.4L/100km |
| Fuel Tank | 98L |
Dimensions & Weight
| Length | 5306mm |
| Width | 2029mm |
| Height | 1925mm |
| Wheelbase | 3076mm |
| Boot Capacity | 470L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 275/60/R20 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |