ISUZU Isuzu 117 Coupe 1.9L 5MT RWD (120 HP)
1968–
118
bhp
Power
10.7
s
0–100 km/h
112
mph
Top Speed
28.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1949cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 118bhp |
| Power | 88.3kW |
| Torque | 161Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.7s |
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28.3mpg |
| Combined | 8.3L/100km |
| Urban | 9.9L/100km |
| Extra-Urban | 6.7L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 4321mm |
| Width | 1600mm |
| Height | 1326mm |
| Wheelbase | 2499mm |
| Kerb Weight | 1090kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165 Sr 13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |