ISUZU Isuzu 117 Coupe 2.2L 3AT RWD (73 HP)
1968–
72
bhp
Power
21
s
0–100 km/h
81
mph
Top Speed
29
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2238cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 72bhp |
| Power | 53.7kW |
| Torque | 139Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 3 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 21s |
| Top Speed | 130km/h |
| Top Speed | 81mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29mpg |
| Combined | 8.1L/100km |
| Urban | 9.1L/100km |
| Extra-Urban | 6.8L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 4321mm |
| Width | 1600mm |
| Height | 1326mm |
| Wheelbase | 2499mm |
| Kerb Weight | 1185kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165 Sr 13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |