JAGUAR F-Pace SVR 5.0L V8 8AT (550 HP)
2018–2020
542
bhp
Power
4.2
s
0–100 km/h
176
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 5000cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 542bhp |
| Power | 404.5kW |
| Torque | 680Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 4.2s |
| Top Speed | 283km/h |
| Top Speed | 176mph |
Dimensions & Weight
| Wheelbase | 2873mm |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |