JAGUAR F-Pace 2.0L 8AT AWD (163 HP)
2020–
161
bhp
Power
9.9
s
0–100 km/h
121
mph
Top Speed
37.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1997cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 161bhp |
| Power | 119.9kW |
| Torque | 380Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 9.9s |
| Top Speed | 195km/h |
| Top Speed | 121mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 37.9mpg |
| Combined | 6.2L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4747mm |
| Width | 2070mm |
| Height | 1643mm |
| Wheelbase | 2873mm |
| Kerb Weight | 1951kg |
| Boot Capacity | 756L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |