JAGUAR F-Pace 3.0L 8AT AWD (300 HP)
2020–
296
bhp
Power
6.4
s
0–100 km/h
143
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 2996cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 296bhp |
| Power | 220.6kW |
| Torque | 650Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 6.4s |
| Top Speed | 230km/h |
| Top Speed | 143mph |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4747mm |
| Width | 2070mm |
| Height | 1643mm |
| Wheelbase | 2873mm |
| Kerb Weight | 2017kg |
| Boot Capacity | 793L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |