JAGUAR F-Pace 3.0L 8AT AWD (340 HP)
2020–
335
bhp
Power
5.8
s
0–100 km/h
149
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 2995cc |
| Cylinders | 6 |
| Power | 335bhp |
| Power | 250.1kW |
| Torque | 480Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 5.8s |
| Top Speed | 240km/h |
| Top Speed | 149mph |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 82L |
Dimensions & Weight
| Length | 4747mm |
| Width | 2070mm |
| Height | 1643mm |
| Wheelbase | 2873mm |
| Kerb Weight | 1951kg |
| Boot Capacity | 756L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |