JAGUAR F-Type Convertible 2.0L 8AT (300 HP)
2020–
296
bhp
Power
5.7
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
29
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1997cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 296bhp |
| Power | 220.6kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5.7s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29mpg |
| Combined | 8.1L/100km |
| Urban | 10.3L/100km |
| Extra-Urban | 6.8L/100km |
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4470mm |
| Width | 1923mm |
| Height | 1308mm |
| Wheelbase | 2621mm |
| Kerb Weight | 1615kg |
| Boot Capacity | 232L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/40Zr19 // 245/40R19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |