JAGUAR F-Type Convertible 2.0L 8AT RWD (300 HP)
2017–2020
296
bhp
Power
5.4
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
32.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1997cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 296bhp |
| Power | 220.7kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5.4s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 32.7mpg |
| Combined | 7.2L/100km |
| Urban | 8.8L/100km |
| Extra-Urban | 6.2L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4483mm |
| Width | 1923mm |
| Height | 1308mm |
| Wheelbase | 2621mm |
| Kerb Weight | 1545kg |
| Boot Capacity | 309L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/45 R18 // 275/40 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |