JAGUAR F-Type Convertible 3.0L V6 6MT RWD (340 HP)
2017–2020
335
bhp
Power
5.7
s
0–100 km/h
162
mph
Top Speed
24
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2995cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 335bhp |
| Power | 250kW |
| Torque | 450Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5.7s |
| Top Speed | 261km/h |
| Top Speed | 162mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24mpg |
| Combined | 9.8L/100km |
| Urban | 13.5L/100km |
| Extra-Urban | 7.6L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4483mm |
| Width | 1923mm |
| Height | 1308mm |
| Wheelbase | 2621mm |
| Kerb Weight | 1587kg |
| Boot Capacity | 309L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/45 R18 // 275/40 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |