JAGUAR F-Type Convertible 5.0L V8 8AT AWD (450 HP)
2020–
444
bhp
Power
4.6
s
0–100 km/h
177
mph
Top Speed
21.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5000cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 444bhp |
| Power | 331kW |
| Torque | 580Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 4.6s |
| Top Speed | 285km/h |
| Top Speed | 177mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21.4mpg |
| Combined | 11L/100km |
| Urban | 15.5L/100km |
| Extra-Urban | 8.5L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4470mm |
| Width | 1923mm |
| Height | 1308mm |
| Wheelbase | 2621mm |
| Kerb Weight | 1763kg |
| Boot Capacity | 232L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/40Zr19 // 245/40R19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |