JAGUAR F-Type Convertible R 5.0L V8 8AT AWD (550 HP)
2017–2020
542
bhp
Power
4.1
s
0–100 km/h
186
mph
Top Speed
20.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5000cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 542bhp |
| Power | 404.5kW |
| Torque | 680Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 4.1s |
| Top Speed | 299km/h |
| Top Speed | 186mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 20.8mpg |
| Combined | 11.3L/100km |
| Urban | 16.2L/100km |
| Extra-Urban | 8.5L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4483mm |
| Width | 1923mm |
| Height | 1308mm |
| Wheelbase | 2621mm |
| Kerb Weight | 1745kg |
| Boot Capacity | 309L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/45 R18 // 275/40 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |