JAGUAR F-Type Coupe 3.0L V6 8AT (380 HP)
2020–
375
bhp
Power
4.9
s
0–100 km/h
171
mph
Top Speed
27.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2995cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 375bhp |
| Power | 279.5kW |
| Torque | 460Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4.9s |
| Top Speed | 275km/h |
| Top Speed | 171mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27.4mpg |
| Combined | 8.6L/100km |
| Urban | 12L/100km |
| Extra-Urban | 6.6L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4483mm |
| Width | 1923mm |
| Height | 1311mm |
| Wheelbase | 2621mm |
| Kerb Weight | 1647kg |
| Boot Capacity | 309L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 265/35/Zr20 // 305/30/Zr20 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |