JAGUAR X-Type Estate 3.0L V6 AWD 5AT (234 HP)
2004–2009
231
bhp
Power
7.8
s
0–100 km/h
144
mph
Top Speed
22.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2968cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 231bhp |
| Power | 172kW |
| Torque | 279Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 7.8s |
| Top Speed | 232km/h |
| Top Speed | 144mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22.6mpg |
| Combined | 10.4L/100km |
| Urban | 14.9L/100km |
| Extra-Urban | 7.8L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4717mm |
| Width | 1788mm |
| Height | 1483mm |
| Wheelbase | 2710mm |
| Kerb Weight | 1605kg |
| Boot Capacity | 453L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/45 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |