JAGUAR X-Type 2.1L V6 5MT (159 HP)
2001–2009
157
bhp
Power
9.4
s
0–100 km/h
130
mph
Top Speed
25.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2099cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 157bhp |
| Power | 117kW |
| Torque | 200Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.4s |
| Top Speed | 209km/h |
| Top Speed | 130mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25.6mpg |
| Combined | 9.2L/100km |
| Urban | 12.7L/100km |
| Extra-Urban | 7.1L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4671mm |
| Width | 1788mm |
| Height | 1392mm |
| Wheelbase | 2710mm |
| Kerb Weight | 1450kg |
| Boot Capacity | 453L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |