JAGUAR X-Type 2.2D 5MT (155 HP)
2001–2009
153
bhp
Power
8.9
s
0–100 km/h
39.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2198cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 153bhp |
| Power | 114kW |
| Torque | 360Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.9s |
| Top Speed | 220km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 39.2mpg |
| Combined | 6L/100km |
| Urban | 8.3L/100km |
| Extra-Urban | 4.7L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4671mm |
| Width | 1788mm |
| Height | 1392mm |
| Wheelbase | 2710mm |
| Kerb Weight | 1502kg |
| Boot Capacity | 453L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |