JAGUAR X-Type 2.5L V6 AWD 5MT (197 HP)
2001–2009
194
bhp
Power
8.3
s
0–100 km/h
137
mph
Top Speed
24.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2495cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 194bhp |
| Power | 145kW |
| Torque | 244Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
Performance
| 0–100 km/h | 8.3s |
| Top Speed | 220km/h |
| Top Speed | 137mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24.5mpg |
| Combined | 9.6L/100km |
| Urban | 13.6L/100km |
| Extra-Urban | 7.2L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4671mm |
| Width | 1788mm |
| Height | 1392mm |
| Wheelbase | 2710mm |
| Kerb Weight | 1555kg |
| Boot Capacity | 453L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |