JAGUAR XE 300 Sport 2.0L 8AT AWD (300 HP)
2018–
296
bhp
Power
5.5
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 1999cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 296bhp |
| Power | 220.6kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 5.5s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4671mm |
| Width | 1849mm |
| Height | 1415mm |
| Wheelbase | 2835mm |
| Kerb Weight | 1620kg |
| Boot Capacity | 450L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |