JAGUAR XE SV Project 8 5.0L V8 8AT AWD (600 HP)
2017–
592
bhp
Power
3.4
s
0–100 km/h
200
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 4999cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 592bhp |
| Power | 441.3kW |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 3.4s |
| Top Speed | 322km/h |
| Top Speed | 200mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4714mm |
| Width | 2078mm |
| Height | 1435mm |
| Wheelbase | 2835mm |
| Boot Capacity | 450L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |