JAGUAR XE 2.0L P250 8AT RWD (250 HP)
2019–
247
bhp
Power
6.5
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
33.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1999cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 247bhp |
| Power | 183.9kW |
| Torque | 365Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.5s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 33.6mpg |
| Combined | 7L/100km |
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4679mm |
| Width | 2075mm |
| Height | 1415mm |
| Wheelbase | 2835mm |
| Kerb Weight | 1611kg |
| Boot Capacity | 411L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |