JAGUAR XF Sportbrake (X250) 2.2L 8AT RWD (163 HP)
2012–2015
161
bhp
Power
10.9
s
0–100 km/h
124
mph
Top Speed
46
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2179cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 161bhp |
| Power | 120kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.9s |
| Top Speed | 200km/h |
| Top Speed | 124mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 46mpg |
| Combined | 5.1L/100km |
| Urban | 6L/100km |
| Extra-Urban | 4.3L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4966mm |
| Width | 1877mm |
| Height | 1481mm |
| Wheelbase | 2908mm |
| Kerb Weight | 1824kg |
| Boot Capacity | 549L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/50R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |