JAGUAR XF Sportbrake (X250) 3.0L V6 8AT RWD (275 HP)
2012–2015
271
bhp
Power
6.6
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
38
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2967cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 271bhp |
| Power | 202kW |
| Torque | 601Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.6s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 38mpg |
| Combined | 6.2L/100km |
| Urban | 8.7L/100km |
| Extra-Urban | 4.9L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4966mm |
| Width | 1877mm |
| Height | 1481mm |
| Wheelbase | 2908mm |
| Kerb Weight | 1880kg |
| Boot Capacity | 549L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/45R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |