JAGUAR XF Sportbrake 2.0L 6MT RWD (163 HP)
2017–2020
161
bhp
Power
9.3
s
0–100 km/h
136
mph
Top Speed
52.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1999cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 161bhp |
| Power | 119.9kW |
| Torque | 380Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.3s |
| Top Speed | 219km/h |
| Top Speed | 136mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 52.3mpg |
| Combined | 4.5L/100km |
| Urban | 5.6L/100km |
| Extra-Urban | 3.9L/100km |
| Fuel Tank | 73L |
Dimensions & Weight
| Length | 4956mm |
| Width | 1986mm |
| Height | 1496mm |
| Wheelbase | 2959mm |
| Kerb Weight | 1660kg |
| Boot Capacity | 566L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |