JAGUAR XF Sportbrake 2.0L 8AT AWD (180 HP)
2017–2020
178
bhp
Power
8.9
s
0–100 km/h
136
mph
Top Speed
47
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1999cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 178bhp |
| Power | 132.4kW |
| Torque | 430Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 8.9s |
| Top Speed | 219km/h |
| Top Speed | 136mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 47mpg |
| Combined | 5L/100km |
| Urban | 5.8L/100km |
| Extra-Urban | 4.6L/100km |
| Fuel Tank | 73L |
Dimensions & Weight
| Length | 4956mm |
| Width | 1986mm |
| Height | 1496mm |
| Wheelbase | 2959mm |
| Kerb Weight | 1770kg |
| Boot Capacity | 566L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |