JAGUAR XF Sportbrake 2.0L 8AT AWD (240 HP)
2017–2020
237
bhp
Power
6.7
s
0–100 km/h
150
mph
Top Speed
40.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1999cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 237bhp |
| Power | 176.5kW |
| Torque | 500Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 6.7s |
| Top Speed | 241km/h |
| Top Speed | 150mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 40.6mpg |
| Combined | 5.8L/100km |
| Urban | 7.5L/100km |
| Extra-Urban | 4.8L/100km |
| Fuel Tank | 73L |
Dimensions & Weight
| Length | 4956mm |
| Width | 1986mm |
| Height | 1496mm |
| Wheelbase | 2959mm |
| Kerb Weight | 1805kg |
| Boot Capacity | 566L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |