JAGUAR XF Sportbrake 3.0L V6 8AT RWD (300 HP)
2017–2020
296
bhp
Power
6.6
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
41.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2993cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 296bhp |
| Power | 220.7kW |
| Torque | 700Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.6s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 41.3mpg |
| Combined | 5.7L/100km |
| Urban | 6.7L/100km |
| Extra-Urban | 5.1L/100km |
| Fuel Tank | 73L |
Dimensions & Weight
| Length | 4956mm |
| Width | 1986mm |
| Height | 1496mm |
| Wheelbase | 2959mm |
| Kerb Weight | 1855kg |
| Boot Capacity | 566L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/45 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |