JAGUAR XF 2.0L 8AT AWD (300 HP)
2015–
296
bhp
Power
5.5
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
32.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1997cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 296bhp |
| Power | 220.7kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 5.5s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 32.7mpg |
| Combined | 7.2L/100km |
| Urban | 8.9L/100km |
| Extra-Urban | 6.1L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4953mm |
| Width | 1880mm |
| Height | 1458mm |
| Wheelbase | 2959mm |
| Kerb Weight | 1715kg |
| Boot Capacity | 541L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/40 R19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |