JAGUAR XF 2.0L 8AT RWD (200 HP)
2015–
197
bhp
Power
7.5
s
0–100 km/h
146
mph
Top Speed
34.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1997cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 197bhp |
| Power | 147.1kW |
| Torque | 320Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.5s |
| Top Speed | 235km/h |
| Top Speed | 146mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 34.6mpg |
| Combined | 6.8L/100km |
| Urban | 8.4L/100km |
| Extra-Urban | 5.8L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4953mm |
| Width | 1880mm |
| Height | 1458mm |
| Wheelbase | 2959mm |
| Kerb Weight | 1635kg |
| Boot Capacity | 541L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/40 R19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |