JAGUAR XFR 5.0L V8 6AT (385 HP)
2011–2015
380
bhp
Power
5.7
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
21.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5000cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 380bhp |
| Power | 283.2kW |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5.7s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21.2mpg |
| Combined | 11.1L/100km |
| Urban | 17.3L/100km |
| Extra-Urban | 7.8L/100km |
| Fuel Tank | 64L |
Dimensions & Weight
| Length | 4961mm |
| Width | 1877mm |
| Height | 1461mm |
| Wheelbase | 2908mm |
| Kerb Weight | 1780kg |
| Boot Capacity | 923L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |